W Kopalni Węgla Brunatnego Turów ma być opracowany i przetestowany grawitacyjny magazyn energii. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Projekt o nazwie „GrEnMine – Gravitational Energy storage in the post-Mine areas” koordynują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej (PWr).
[Wersja PDF]
Celem programu jest poprawa stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, przyłączonych do sieci.
[Wersja PDF]
Polska Grupa Energetyczna (PGE) zainicjowała ambitny plan budowy ponad 80 magazynów energii do 2035 roku. To przedsięwzięcie ma nie tylko wzmocnić krajowy system elektroenergetyczny, lecz także stanowić istotny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej.
[Wersja PDF]
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej koordynują badania nad innowacyjnym systemem magazynowania energii opartym na sile grawitacji. Ma wspierać system elektroenergetyczny, wykorzystujący OZE, a demonstrator tej technologii powstanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
[Wersja PDF]
Przegląd projektuRozwiązanie magazynowania energii o mocy 2022 kWh, które zostanie wdrożone w 50 r., zapewni nieprzerwane zasilanie dla operacji przybrzeżnych Mauretanii, bez względu na ekstremalne warunki pogodowe i wahania napięcia w sieci energetycznej.
[Wersja PDF]
W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w art. 3 pkt 54 wskazano, że zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o.
[Wersja PDF]